හෙළරට - විදෙස් පුවත්

අසත්‍ය ප්‍රචාර වලට ෆේස්බුක් හා වට්ස්ඇප් තිත.

පැතිරී ඇති වැරදි තොරතුරු මධ්‍යයේ, ෆේස්බුක් සතු පණිවුඩකරණ වේදිකාවේ පරිශීලකයින්ට වරකට එක් පරිශීලකයෙකුට වඩා වැඩි ගණනකට කොරෝනා වයිරස් පණිවිඩ යැවිය නොහැක.

එහි වේදිකාව තුළ වැරදි තොරතුරු පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා වට්ස්ඇප් විසින් COVID-19 වසංගතය පිළිබඳ ඇතැම් පණිවිඩ ඉදිරිපත් කළ හැකි ලබන්නන් සංඛ්‍යාව සීමා කරයි.

ෆේස්බුක් සතු පණිවුඩකරණ යෙදුම භාවිතා කරන්නන්ට පණිවිඩ යැවිය හැක්කේ ද්විත්ව ඊතල සහිත පණිවිඩ පමණි – එනම්, සමීප සම්බන්ධතාවයකින් ආරම්භ නොවූ ඒවා – බහු වට්ස්ඇප් සම්බන්ධතා වලට වඩා එක් පුද්ගලයෙකුට බව අඟහරුවාදා ප්‍රකාශයට පත් කළ සමාගම් සටහනකට අනුව.

මෙහි අදහස නම් දැනටමත් කිහිප වතාවක්ම යවා ඇති පණිවිඩ වේගවත් අනුප්‍රාප්තිකයන් වෙත තවත් පරිශීලකයින් වෙත ළඟා වීම නතර කිරීමයි. සමාගම් නිලධාරීන්ට අනුව, ඒවා සම්මත කර ගැනීම වඩාත් අපහසු කිරීමෙන්, වර්තමාන ගෝලීය වසංගතය හා අර්බුදය පිළිබඳ වැරදි තොරතුරු පැතිරීම සීමා කිරීමට ඔවුහු අපේක්ෂා කරති.

එවැනි වැරදි තොරතුරු සමාජ මාධ්‍යවල පැතිර යමින් පවතින අතර පුද්ගලික පණිවුඩ සඳහා වේදිකාවක් ලෙස වට්ස්ඇප් (whatsapp) පවත්වා ගැනීමට අවශ්‍ය බව සමාගම පවසයි.

“ඉදිරියට යැවීමේ ප්‍රමාණයෙහි සැලකිය යුතු වැඩි වීමක් අප දැක ඇති අතර, පරිශීලකයින් අපට පවසා ඇත්තේ අධික ලෙස දැනිය හැකි බවත් වැරදි තොරතුරු පැතිරවීමට දායක විය හැකි බවත්ය. “පුද්ගලික සංවාද සඳහා WhatsApp ස්ථානයක් තබා ගැනීම සඳහා මෙම පණිවිඩ පැතිරීම මන්දගාමී කිරීම වැදගත් යැයි අපි විශ්වාස කරමු.”

“වෛරසය වැළැක්වීම” සඳහා වට්ස්ඇප් විසින් මීට වසර දෙකකට පෙර ඉදිරිපත් කරන ලද පණිවිඩ සඳහා සීමාවන් පනවා තිබුණි. වට්ස්ඇප් ප්‍රථම වරට ඉන්දියාවේදී අත්හදා බැලූ මෙම සීමාව පරිශීලකයින් පස් දෙනෙකුට පණිවිඩ යැවීම සීමා කළ අතර මාධ්‍ය පණිවිඩ සමඟ “ඉක්මන් ඉදිරියට” බොත්තමක් ද ඉවත් කළේය.

මෙම ප්‍රයත්නයේ ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, ගෝලීය වශයෙන් සමස්ත පණිවුඩ ඉදිරියට යැවීමේදී සියයට 25 ක අඩුවීමක් පෙන්නුම් කළ බව සමාගම පවසයි.

Theatepost

Related posts

ඉන්දියාව කොරෝනාවෙන් කප් ගහන්න යයි…

Helarata

බ්‍රිතාන්‍යය කොරෝනා දෙවන රැල්ලට වැට බඳි..

Helarata

එංගලන්තයේ හා අමෙරිකාවේ දරුවන්ට දැවිල්ලක්…

Helarata

Leave a Comment

Translate »