හෙළරට - දේශිය පුවත්

මරණ ලක්ෂය පනි ට්‍රම්ප් ගෝල්ෆ් ගසයි..

නව කොරෝනා වයිරසය හෙවත් ‘කොවිඩ්-19’ ගෝලීය වසංගතය හේතුවෙන් ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදයේ මියගිය ගණන පළමු ලෝක යුද්ධයේදී යුද පිටියේ තුවාල ලබා මියගිය අය මෙන් දෙගුණයක් යැයි ‘ද නිව්යෝක් ටයිම්ස්’ පුවත්පත වාර්තා කරයි.

‘කොවිඩ්-19’ සම්බන්ධයෙන් ඇමෙරිකා ජනාධිපතිවරයා ගත් ක්‍රියාමාර්ග මේ වනවිට ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදයේ පුවත්පත්වල ඇතුළු අනෙකුත් මාධ්‍යවල දැඩි විවේචනයට ලක්ව තිබේ.

නව කොරෝනා වයිරසය හේතුවෙන් ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදයෙන් වාර්තා වන මරණ සංඛ්‍යාව ලක්ෂයකට ආසන්න වෙමින් තිබෙන මොහොතක ඇමෙරිකානු ජනාධිපතිවරයා පසුගිය සති අන්තයේදී ගොල්ෆ් ක්‍රීඩාවේ නිරත වූ අතර එය ද දැඩි විවේචනයට ලක්විය.

ඇමෙරිකා ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් ගොල්ෆ් ක්‍රීඩාවේ නිරත වුවද වයිරසය ආසාදනය වී මියගිය අය සම්බන්ධයෙන් කිසිදු සඳහනක් නොකිරීම හේතුවෙන් ජනාධිපතිවරයා දැඩි විවේචනයට ලක්විය. මේ සම්බන්ධයෙන් ලිපියක් පළ කරන ‘ද නිව්යෝක් ටයිම්ස්’ පුවත්පත අතීත සිදුවීම් හා සැසඳීමක් ද කර ඇත.
ඒ අනුව පසුගිය සති 12ක කාලයේදී කොරෝනා වයිරසය හේතුවෙන් ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදයේ මියගිය ගණන ‘වියට්නාම සහ කොරියානු යුද්ධ’ දෙකෙන්ම මියගිය ගණන හා සමාන වේ. හිරෝෂිමාවට සහ නාගසාකි වෙත ඇමෙරිකාව හෙලූ න්‍යෂ්ටික බෝම්බ දෙක හේතුවෙන්, එම බෝම්බ පිපිරී ගිය අවස්ථාවේදී මියගිය ගණන මේ වනවිට ඇමෙරිකාවෙන් වාර්තා වන කොරෝනා ආසාදිත මරණ ගණනට සමාන වේ. ජපානයට හෙලූ එම න්‍යෂ්ටික බෝම්බ දෙක හේතුවෙන් බොහෝ පිරිසක් තවමත් මරණයට පත්වෙමින් සිටිති.

මේ වනවිට ඇමෙරිකාවෙන් වාර්තාවන කොරෝනා ආසාදිත මරණ ගණන, ඉරාක යුද්ධ 22 කින්, සැප්තැම්බර් 11 ප්‍රහාර 33කින්, ඇෆ්ගනිස්තාන යුද්ධ 41කින්, පර්ල් වරායට එල්ල වූ ප්‍රහාර 42කින් සහ බෙංගාසි ප්‍රහාර 25,000කින් මියගිය ඇමෙරිකානුවන් ගණනට සමාන වේ. බෙංගාසි ප්‍රහාරය යනු ලිබියාවේ බෙංගාසි නුවර පිහිටි ඇමෙරිකානු ගොඩනැගිලිවලට එල්ල වූ ප්‍රහාර මාලාවකි. එම ප්‍රහාරයෙන් ඇමෙරිකානුවෝ සිවුදෙනෙක් ජීවිතක්ෂයට පත්වූහ.

අර්බුදකාරී අවස්ථාවල ගොල්ෆ් ක්‍රීඩාවේ නිරත වීම නිසා ඇමෙරිකාවේ හිටපු ජනාධිපතිවරුන් වන ඩ්වයිට් ඩී. අයිසන්හවර්, ජෝර්ජ් ඩබ්ලිව්. බුෂ්, බැරැක් ඔබාමා යන අයද මේ අයුරින් දැඩි විවේචනයට ලක්විය.

නව කොරෝනා වයිරසය සම්බන්ධයෙන් පසුගිය ජනවාරි මාසයේ සිටම අනතුරු අඟව තිබියදීත් ජනාධිපති ට්‍රම්ප් ඒවා ගණනකට නොගත් බවත් ඔහු දැනුත් ඒවා ගණන් නොගනිමින් සෞඛ්‍ය උපදෙස් නොතකමින් ජනාධිපතිවරණය ඉලක්ක කරගෙන කටයුතු කරන බවත් ඇමෙරිකානු මාධ්‍ය වාර්තා කරයි. ඇමෙරිකානු ජනාධිපතිවරයා මේ වනවිට රටේ ආර්ථිකය නැවත විවෘත කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කර ඇත.
ද නිව්යෝක් ටයිම්ස්’ පුවත්පතට අනුව ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදයෙන් අද (26) පස්වරු 5.30 වනවිට වාර්තා වූ කොරෝනා ආසාදිත මරණ ගණන 97,884කි.

කොරෝනා වයිරසය සම්බන්ධයෙන් ගණනය කරන තවත් වෙබ්අඩවියක් වන ‘වර්ල්ඩෝමීටර්ස්’වලට අනුව ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදයෙන් ඊයේ පස්වරු වනවිට වාර්තා වූ කොරෝනා ආසාදිත මරණ ගණන 99,300ක් විය.

Related posts

අග්‍රාමාත්‍යවරයා සහ මාලදිවයින් මහකොමසාරිස් හමුවක්….

Helarata

පෑලියගොඩ මාළුකඩේ 529 ට කොරෝනා නැහැ..

Helarata

Woman Shares Transformation A Year After Taking Up Running

Helarata

Leave a Comment

Translate »